Art in Nature - Doğadaki Sanat

Sanatı doğada bu kadar hoş kılan nedir? Neden en ilginç heykel parkları genellikle özel kişiler tarafından oluşturulur? Sanat koleksiyonerleri ve sanatçıları için mi? Onların amacı nedir? Ve son olarak: Günümüzde heykel parklarını özel kılan nedir?

Art in Nature - Doğadaki Sanat

1980’li yıllardan beri çarpıcı bir sayıda yeni heykel parkları yaratılıyor, sadece Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, aynı zamanda Asya, Güney Amerika, Afrika ve Avustralya’da da pek çok sayıda bu tarz çalışmalara yer verilmiştir. Günümüzde ‘beyaz küp’ yerine ‘Yeşil labirent’, başka bir deyişle doğada sanat, geleneksel sergi alanlarındaki sanattan daha popüler hale gelmiştir.

Art in Nature - Doğadaki Sanat

Uluslararası konferanslar organize edilmiş ve yeni sergi biçimleri icat edilmiş, açık havada sanat ve ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur. Aslında açık heykeller sanat piyasasını fethetmesinin sebebi onlara olan talep fazlalığıdır. Büyük müzayede evleri ve galeriler hatta kendi katalog baskı ve potansiyel alıcılar için çalışmalarını görüntülemek, görkemli park alanları kiralamak için kendi özel heykel parkları oluşturma düşüncesi olabilir. Çünkü sanat özellikle de heykel giderek teknikte daha büyük biçimleri gösterir.

Art in Nature - Doğadaki Sanat

Pahalı şehir merkezlerinde siteler işgal ettiği için pek çok müze inşaa etmek nadiren mümkündür. Ve herhangi bir dış mekân kesinlikle sınırlıdır. Ve koleksiyoncular. Hatta bazen sanatçılar, büyük ölçekli mekansal deney için peyzaj ayarlarında sanat potansiyeli sağlar.

Art in Nature - Doğadaki Sanat

Art in Nature - Doğadaki Sanat

İnsan eliyle yapılan çalışmalar, doğal bir ortamda sunulduğunda her şeyden önce, sanat ve doğa arasındaki dengeli ilişkiyi yansıtır.