ERCO-Pinacoteca di Brera - Milano@Paarla

Milan’daki Pinacoteca di Brera sanat galerisi, ilgili dini temalarla büyük tablolar arasında bir dizi “Diyalog” içeren sergilere yeni bir yaklaşımla sergi alanlarını yeniden yapılandırıyor. ERCO LED aydınlatması sayesinde her şaheser daha da canlanıyor.

Perugino ve Raphael arasındaki konuşma ne olurdu? Veya sanat tarihindeki iki büyük usta arasında? Pinacoteca di Brera, bu soruyu, müzenin kendi koleksiyonundaki başyapıtlardan bir kısmını ilgili parçalarla eşleştirerek, bir dizi “Diyalog” ile cevaplıyor. İlk diyalog Perugino ve Raphael.  “Meryem’in Evliliği”, Meryem ile Yusuf arasındaki evlilik törenine ilişkin iki kontrastlı tasvirin ilk kez yan yana koyularak, orjinallerin karşılaştırmalı bir analizini mümkün kıldı. Brera Direktörü James M. Bradburne, “Bu sayede Perugino’nun çok sakin istikrarını, Raphael’in ise artan esnekliğini ve akış hareketini görebiliyoruz” diyor.

‘Diyaloglar’, “Andrea Mantegna: Yeni Perspektif” ve “Caravaggio ile Yemek Konuşması” gibi temalarla devam ediyor.

Dini temalı büyük resimler

18. yüzyılda Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresa tarafından kurulan ve hala Lombardiya Habsburg hanedanının egemenliği altında olan Pinacoteca di Brera, birkaç yıl sonra Napolyon sayesinde büyüdü; dini sahneleri tasvir eden ve kiliselerden, manastırlardan el konulan çok sayıda büyük resim ile dolduruldu.

Bu, koleksiyonun bugün çoğunlukla neden dini eserlerden oluştuğunu açıklıyor. Andrea di Bartolo ve Giorgio di Andrea’nın “Bakire Koronasyonu” gibi Pinacoteca di Brera takdir edilebilecek büyük alter panolar içeriyor.

Bradburne “Brera İtalya’daki en iyi koleksiyonlardan birine sahip, hatta belki dünyadaki. Ateşin gücü – veya “mumun gücü” koleksiyonu eşsiz bir değer taşıyor” diye belirtiyor.  Koleksiyon, o zamandan beri Amedeo Modigliani’nin “Enfant Gras” ve Pablo Picasso’nun “Head of a Bull” gibi 20. yüzyılın ikonik eserleriyle büyüdü. 

Güçlü bir duygusal yük için yeni düzen

Palazzo Brera’da yer alan Pinacoteca di Brera, Milano’nun merkezinde, Güzel Sanatlar Akademisi’nin yanında yer almaktadır. Günümüzdeki bina büyük oranda 17. yüzyıldan kalmıştır; mimar Francesco Maria Richini tarafından Barok stilinde inşa edilmiştir. Aslen 18. yüzyılın ortalarından itibaren Jesuit College olarak kullanılmış,  kentin kültürel ve bilimsel kurumlarından birkaçını barındırmıştır. Pinacoteca’nın ev sahipliği yaptığı “Diyaloglar”, odalarının dönüşümü ile bağlantı kuruyor. Kronolojik olarak altı yüzyılı içererek düzenlenen renk şemaları, çeşitli tarihsel dönemleri yansıtacak ve ziyaretçileri yönlendirmeye, belki de daha önemlisi her resmin renk paletini vurgulamaya yardımcı olacak şekilde tasarlandı ve bu sayede özünü güçlendirdi.

Bradburne’a göre yeniden yapılandırmanın arkasındaki fikir, “mevcut koleksiyona daha fazla açıklık getirmekti. Ziyaretçinin anlamasını kolaylaştırmak, daha çok drama, daha fazla duygusal güç vermek”. Örneğin, 15. Yüzyıl, Meryem’in kaftanını tasvir etmek amacıyla ultramarin mavi ile temsil edilir.

Zengin renkler parlak ışıkla yoğunlaşır

Yeniden yapılanmanın yanı sıra, sanat galerisi 2018′de tamamlanacağı için yeniden aydınlatılıyor. Optec ve Pollux serilerinden ERCO spotları kullanılmaktadır. Tamamen ERCO tarafından geliştirilen LED teknolojisine dayanan yeni aydınlatma, sanat eserlerini parlak renklerle canlandırıyor. CRI ölçeğinde ERCO LED’leri sıcak beyaz ışık için Ra> 90 ve nötr beyaz ışık için Ra> 80 olan en iyi renk sunumu ortaya koyuyor. Beyaz ışıklı ERCO armatürlerdeki LEDler, renkli LEDler eklendiğinde ortaya çıkan bireysel spektral aralıklara önem vermeden sürekli bir spektruma sahip olmanızı sağlıyor. Bu, armatürün ömrü boyunca tutarlı bir derinlik ve canlılıkla renklerinin sadık bir biçimde yeniden üretilmesini garanti eder.

Üstün ışık kalitesi sayesinde, Pinacoteca di Brera’daki sergilenen sanat eserleri hiç bu kadar çekici ve zengin renkte görünmemişti. Bu kalite, Giovanni Bellini’nin “Pieta” tablosunda Mesih’in konturleri gibi, özellikleri üç boyutlu bir şekilde ifade ederek, renkler arasındaki ince geçişleri bile ayırt edilebilir hale getiriyor.

ERCO-Pinacoteca di Brera - Milano@Paarla

Pinacoteca di Brera’ya giriş alanı, fotoğraf: Frieder Blickle

ERCO-Pinacoteca di Brera - Milano@Paarla

Şapkası ile bir ziyaretçi, fotoğraf: Frieder Blickl

ERCO-Pinacoteca di Brera - Milano@Paarla

“Pietà” (1467-1470) , Giovanni Bellini, fotoğraf: Dirk Vogel

ERCO-Pinacoteca di Brera - Milano@Paarla

Bir resmin ayrıntısına ilgi, fotoğraf: Frieder Blickle

ERCO-Pinacoteca di Brera - Milano@Paarla

“The Dead Christ and Three Mourners” (1470-1474), Andrea Mantegna,
fotoğraf: Dirk Vogel

ERCO-Pinacoteca di Brera - Milano@Paarla

“Saint Mark Preaching in a Square of Alexandria in Egypt” (1504-1507)
resmini asılı olduğu hol, Gentile Bellini and Giovanni Bellini, fotoğraf:
Frieder Blickle

ERCO-Pinacoteca di Brera - Milano@Paarla

“Coronation of the Virgin” (1415) by Andrea di Bartolo and Giorgio di Andrea, photo:
Dirk Vogel

ERCO-Pinacoteca di Brera - Milano@Paarla

“Madonna and Child” (1320 -1323), Ambrogio Lorenzetti, fotoğraf: Dirk Vogel