Pollux ürün yelpazesinin tasarımı aydınlatmadaki teknik detayları mümkün olduğunca basit olarak çözen fonksiyonel bir konsepte dayanır.

Armatürün ön kısmına sadece aksesuarlar ekleyerek her türlü ölçüde ve şekilde çerçeveleme teknikleriyle ışık efektleri oluşturmak mümkündür. Seçilen aksesuarları bağlı olarak, tanımlanmış bir ışık demeti ya da homojen wallwashing üretmek mümkündür.

Renk filtreleri ve gobolar kullanılarak renkli ışık efektlerinin yanı sıra, projeksiyon yardımıyla desen, resim ve logolar oluşturulabilir.

Işık kaynağının nerede olduğunu kestirmenin oldukça güç olduğu pollux spot sayesinde vurgu yapılması istenilen objeler hiyerarşik bir düzende ön plana çıkarılabilir.

Bu tarz ışık nitelikleri önceden sadece çok büyük armatürler yardımı ile oluşturuluyordu. Günümüzde sergi alanları galeriler ve müzelerde oldukça yaygın kullanıma sahip pollux ün düşük voltajlı alternatifleri satış alanları, catering sektörü veya evlerde küçük odalar için bile doğal aydınlatma tasarımını mümkün kılıyor.