TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori. 14. İstanbul Bienali çizginin nerede çekileceğini, nerede geri çekilmek gerektiğini, nelerden faydalanılabileceğini ve neyin öne çıkarılabileceğini aramak üzere yola çıkıyor. Bienal bunu ‘açık bir denizde, yüzey düzken parmak uçlarıyla, derinlere inildiğinde, katlanmış kodlama katlarını açmadan’ yapıyor. Boğaziçi ekseninde şehrin geneline yayılan sergi, şiirsel ve siyasi olarak dünyayı şekillendiren ve dönüştüren, görünen ve görünmeyen farklı dalga sıklığı ve biçimlerini, su akıntıları ve yoğunluklarını ele alıyor.

14. İstanbul Bienali’nde, Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’dan 80’in üzerinde katılımcının çalışmaları Boğaz’ın Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan 30’dan fazla mekânda gezilebilecek. TUZLU SU, müzelerin yanı sıra tekneler, oteller, eski bankalar, otoparklar, bahçeler, okullar, dükkânlar ve özel konutlar gibi kara ve su üzerindeki geçici yerleşim alanlarına yayılacak.

Francis Alys, Sonia Balassanian, Bracha Ettinger, Nguyen Huy An, Marilou Lemmens&Richard Ighby, Marcos Lutyens, Susan Philipzs, Georgia Sagri, Grace Schwindt, Andrew Yang, Meriç Algün Ringborg, Aslı Çavuşoğlu, Giuseppe Pellizza da Volpedo gibi birçok ünlü sanatçının eserleri sergileneceği bienalde PAARLA olarak tüm sanatçıların özel isteklerine göre şekillenmiş tasarımlar ve ışığın gölgeler ve mekânsal dinamiklerle olan etkileşimini yönlendirerek nadide eserleri göz alıcılıklarıyla ortaya koyduk.

İstanbul Bienali - Aydınlatma danışmanı ve sponsoru Paarla

Aydınlatma danışmanı ve Aydınlatma danışmanı olmaktan gurur duyduğumuz 14. İstanbul Bienal’inde sizleri de aramızda görmek dileğiyle.