LED

LED

Aslında tesadüfen bulunduğuna dair pek çok rivayet olsa da ışık yayan diyotlar, yani LED’ler, yeniçağın kabına sığmaz dinamik oyuncusudur. Bir aydınlatma elemanı olarak tanımlamak belki çok basit olabilir, zira elektronik aletlerin ve pek çok sektörün şekil ve tasarımına yön vermekle işe başlamıştır. Getirdiği şekilsel değişikliklerin yanı sıra son derece uzun ömürlü, darbe direnci yüksektir ve oldukça düşük enerji tüketimine sahiptir.

Ledler şebekeye bağlı iken doğru çalışma akımını sağlamak için kontrol gerektirir. LED’in verimi artan sıcaklık ile azalır. Sonuç olarak, iyi bir ısı dağılımı düzgün çalışması için önemlidir. 50,000 saatlik ortalama ömrü ile LED’ler uzun çalışma süreleri için uygundur. Kontrol elemanlarına doğrudan ve hızlı tepki verebilirler. LED, hızlı, dinamik ışık ve sahneler için de çok idealdir.

LED’lerin gelişiminde, daha kompakt şekiller, daha yüksek bir ışık akışı ve daha iyi ışık etkinliğinin yanı sıra daha ekonomik bir üretim süreci üzerinde durulmaktadır.

Bu gelişim sürecinde bir başka amaç da üretim ile ilgili renk farklılıklarının azaltılmasıdır. Üreticiler ışık akısı ve hakim dalga boyunda LED sıralamak için onlara kod ve bir derece verirler. Bu sıralamaya binning denir.

LED’ler dar bant radyasyonu üretirler. Işık yoğunluğu azaldıkça renk sıcaklığı sabit kalır. Aydınlatma için kullanılan LED’ler UV veya kızılötesi radyasyon üretemezler.

Gerilim katot ve anot uygulandığında, LED bariyer tabakasının ikinci ışık yayar. Elektronlar enerji seviyesini ve pn-kavşağında rekombinasyon serbest fotonlar yoluyla değiştirebilirsiniz. Üretilen ışığın dalga boyu yarı iletken malzemelere bağlıdır.

Renkli LED’ler  

Renkli_Led

Renkli_Led

LED’ler dar bantlı spektral aralığı üretmekle baskın dalga boyu LED renk odağını belirler. Renkli floresan lambalara göre, LED’ler daha yüksek bir renk yoğunluğuna sahiptirler. Yarı iletken malzemenin bileşimi yayılan ışık spektrumu belirler. Aynı bağlı yükün farklı renkli LED ışık huzmesinin farklı düzeylerde üretilmesiyle sağlanır.

Beyaz LED 

Beyaz_Led

Beyaz_Led

Beyaz ışık yarı iletken malzemeler ile üretilmez. RGB karıştırma ya da lüminesans dönüştürme ile mümkündür.  Sonuç olarak, şu anda  beyaz ışık birkaç yöntem kullanılarak oluşturulur. Beyaz LED’lerin renk sunumu şu anda 90 Ra indeksine yaklaşmaktadır. Mevcut ışık renkleri sıcak beyaz, nötr beyaz ve 8000K -2500K arasında değişim gösterir.

RGB LED 

RGB_Led

RGB_Led

(RGB), kırmızı, yeşil ve mavi ışık renkleri ile üç ışık diyotlar birleştirerek, açık renkler beyaz dahil geniş bir renk aralığını üretmek için karışık olabilir. Kırmızı, yeşil ve mavi LED’lerin farklı ışık yoğunlukları ayarlamak için kontrol edilebilir.

Lüminesans dönüşüm

Renkli LED spektrumu bir ışık tabakası gibi fosfor kullanılarak dönüştürülebilir. Sarı fosfordan ile mavi LED’ler üreten RGB fosfor ile UV LED’ler daha kolaydır.

LED TİPLERİ

LED T-tipi 

T-tipi-Led

T-tipi-Led

Standart T-tipi LED kablolu LED 3-5mm büyüklüğünde bir plastik gövdeye sahiptir. Lensin şekli ışık yayma açısını belirler. Düşük ışık akısı ile bir ışık kaynağı olarak bir yönlendirme veya bir sinyal armatürü olarak kullanılır.

SMD LED

SMD-Led

SMD-Led

“Sıva Üstü Device” (SMD) şekli ile bileşen devre kartına doğrudan yapıştırılabilir veya lehimlenir.

LED COB

COB-Led

COB-Led

(COB) teknolojisi “Chip on Board” ,bir devre kartı üzerinde doğrudan çip yerleştirir. Anot ve katot iletişim ince teller kullanılarak yapılabilir. Çip korumak için kapatılır.

Yüksek güçlü LED 

Yuksek-Guclu-Led

Yuksek-Guclu-Led

Bu tip LED ler 1W üzerinde bir güç tüketimi ile çalışırlar.Yüksek güçlü LED’ler genellikle armatüre özel termal yönetimi gerektiren metal çekirdek devre panolarında kullanılır.