Proje Tanımı

AVUSTURYA KÜLTÜR OFİSİ

Aydınlatma konsept danışmanlığını yaptığımız Yeniköy’de bulunan Avusturya Konsolosluğu Kültür Ofisi Sergi Alanı için yerinde yaptığımız gözlemler sonrasında mekanın tarihi yapısını koruyarak bir proje oluşturduk.

Konsept projemizi hazırlarken tek bir armatürle birçok aydınlatma gereksinimine çözüm sunmak ve tarihi yapıya en az düzeyde müdahale etmek öncelikli amacımız oldu.

Erco ray spotların tablolara yönlendirildiği taşıyıcı görevli tavandan sarkıtılan raylar aynı zamanda endirekt aydınlatma amacıyla homojen bir genel aydınlık sağlıyor.

 

ERCO POLLUX

Pollux ürün yelpazesinin tasarımı aydınlatmadaki teknik detayları mümkün olduğunca basit olarak çözen fonksiyonel bir konsepte dayanır.

Armatürün ön kısmına sadece aksesuarlar ekleyerek her türlü ölçüde ve şekilde çerçeveleme teknikleriyle ışık efektleri oluşturmak mümkündür. Seçilen aksesuarları bağlı olarak, tanımlanmış bir ışık demeti ya da homojen wallwashing üretmek mümkündür.

Renk filtreleri ve gobolar kullanılarak renkli ışık efektlerinin yanı sıra, projeksiyon yardımıyla desen, resim ve logolar oluşturulabilir.

Işık kaynağının nerede olduğunu kestirmenin oldukça güç olduğu pollux spot sayesinde vurgu yapılması istenilen objeler hiyerarşik bir düzende ön plana çıkarılabilir.

Bu tarz ışık nitelikleri önceden sadece çok büyük armatürler yardımı ile oluşturuluyordu. Günümüzde sergi alanları galeriler ve müzelerde oldukça yaygın kullanıma sahip pollux ün düşük voltajlı alternatifleri satış alanları, catering sektörü veya evlerde küçük odalar için bile doğal aydınlatma tasarımını mümkün kılıyor.