Duvara monte edilen resimler ziyaretçileri kendi karanlığında içine işleyen görüntüsü ile sarsabilirdi. Bu çok büyük portrelerin fotoğraftan ziyade yağlı boya olduğunu fark etmek ise ileri bir keşiftir. Ma tthew Penn’in hipergerçekci sanat eserinin heykelsi efekti Chiaroscuro stilinde tamamen mükemmelliktir. ERCO spot aydınlatmaları ile ışık ve karanlık arasındaki dramatik kontrastlar birlikte çalışır. 23 Eylül – 9 Ekim 2016 tarihleri arasında Palau Robert’in tarihi odalarında sergi ürünlerinin sergileniyor olmasından Matthew Penn ve ERCO gurur duymaktadır.

Koyu arka plana yansıtılan son derece yöneltmeli ışık altında resimdeki insanların kanvastan çıkar gibi gözükmesiyle Matthew Penn’in çalışmaları şaşırtıcı derecede Caravaggio, Rembrandt ve Titian’la benzerlik gösterir.

27 yaşındaki kendinden yetişmiş ressam, ilk olarak 1600 civarında ortaya çıkan ve Rönesans döneminde tamamlanan ve Tenebrism olarak adlandırılan Chiaroscuro tekniklerini kullanır. Bu stilde ışık; güçlü karanlık-ışık kontrastının uzman kullanımıyla yeni, dramatik bir rol üstlenir. Sanat eserinin mekansal derinliğini daha fazla güçlendirilerek; karakterlerin kişilikleri ve beden dilleri vurgulanır.
Matthew Penn, ışığı sanat eserinin tümünün ayrılmaz bir parçası ve bölünmez bir bütünü olarak hesaba katar. Bu sadece teknikte değil yaratıcı süreçte de etkili olmaktadır. Portrenin hipnotik özellikleri yalnızca yerinde ve doğru ışıklandırma sistemi ile açığa kavuşur. Matthew, ERCO aydınlatmayı atölyesinde kullanmanın yanı sıra; tüm sanat eserlerini ERCO aydınlatma ile donatır. Dolasıyla, bunlar Chiaroscuro efektini inanılmaz derecede vurgular. Amaç oldukça basittir- koleksiyoncular sanat eserinin keyfini kesin olarak tanımlanmış aydınlatma sayesinde çıkarır ve bu yolla sanatçı eserinin deneyiminin zirvede olduğundan emin olur.

“Bu yoldan aydınlatma yalnızca sanatı yansıtmaz; onu geliştirir ve aydınlatma kendisi sanatın bir parçası haline gelir.”

Caravaggio gibi bir aydınlatma teknolojsi – ERCO aydınlatma ile heykelsi portreler

Matthew Penn’in sanatsal bir çalışması olan “Aydınlatılmış Karakterler” isimli projesi geçici siyah bir odacıkta yer olacaktır. Burada, devasa büyüklükteki resimler için ERCO Pollux spot aydınlatmaları kullanılır. “Pollux aydınlatmaları kullanıyorum çünkü bana resim üzerindeki ışığı kontrollü ve yeniden tanımlanmış şekilde heykelleştirme imkanı sunuyor.” şeklinde Matthew Penn bir konuşmasında bahseder. Belirli detaylara vurgulu ve odaklı ışık doğrultmak ve bunun ötesinde ise doğru hislere ulaşmak için ERCO aydınlatmayı kullanır. Bu amaca ulaşmak için, sanat eserinin istenmeyen bölgelerine ışık saçmamak adına üst düzey hassasiyet gösterilir. Öyle de denilebilir ki; ışık kendi yerine çizilmiştir.

Daha ileri ve önemli bir tema ise renk sıcaklığı seçimidir. Sanatçı; yüzleri, teni, saçı ve hatta kırışıkları vurgulayan 300 K beyaz Pollux aydınlatma armatürlerini seçmiştir. Resimlerdeki sanatsal aydınlatma 4000 K nötr beyaz ışıkla vurgulanmıştır. Bu aydınlatma çok yaşam dolu ve neredeyse üç boyutlu etki yaratır. Mattheww Penn açıklar: “Resimdeki ışığı bu şekilde heykelleştirmek ve vurgulamak; parçayı tamamlama hedefini arttırır. Işık ile hiper realistik resmin uyumu; eseri büyüleyici ve ilgi çekici bir karanlık atmosfere ulaştırır. İzleyici, portrenin içerisine daldırılır ve oraya taşınır- ışıklandırma yolları sanat eserini sadece sergilemez, aynı zamanda onun etkisini arttırır ve sanatın bir parçası haline getirir.

Sanata yeni bir yaklaşım için seyyar sergi

“Matthew Penn-Aydınlatılmış Karakterler” sanatçı ile ERCO arasındaki yeni birliği temsil eder. Sergideki ışıkla vurgular ve Matthew Penn’in kreasyonlarında ışığın önemi sanatsal birer yaklaşımdır. Seyyar olarak tasarlanan sergi; öncelikle ERCO’nun Londra ve Paris’teki gösteri salonunda sergilenmiştir ve kısa zamanda ERCO’nun uluslararası yerleşkelerini gezecektir.
Matthew Penn’in hayatı ve çalışmaları hakkında daha fazla detay için lütfen “Matthew Penn’in ışık duygusu” dan bilgi edinin.

Erco-Matthew-Penn-Illuminating-Characters

Erco-Matthew-Penn-Illuminating-Characters

Erco-Matthew-Penn-Illuminating-Characters

Erco-Matthew-Penn-Illuminating-Characters

Erco-Matthew-Penn-Illuminating-Characters

Erco-Matthew-Penn-Illuminating-Characters