Solar Tree güneşten almış olduğu enerjiyi gövdesinde bulunan yaprakları ile desteklenen paneller yardımıyla çevreye dağıtır. Bu ürün güneş enerjisi kullanarak LED aydınlatma sistemlerinin teknik performansları ile yenilikçi tasarımı birleştiren bir güneş ağacı olarak tanımlanabilir.
Sürekli çalışma ve beklenen ışık gösterileri sağlanması ihtiyacı ile, özellikle fosil yakıt bazlı ve düşük enerji emiliminden kaynaklanan azaltılmış çevre etkisini birleştirmeyi amaçlamaktadır.
Bu ürün hava durumundaki rastgelelik hali yüzünden, kış dönemleri nedeniyle meydana gelebilecek değişikliklerden etkilenmez.
Ürün yapısı; yol seviyesinden 5,5 m azami toplam yüksekliği olan farklı çaplarda ve ağırlıklarda kavisli çelik direklerden oluşmaktadır. Alt kaidesinde bulunan bank bölümüyle birlikte gelen ürün gün içerisinde dikkat çekici bir peyzaj elemanı görevi görürken aynı zamanda bir oturma birimidir.
Ürün tasarımındaki sadelik sayesinde hem modern hem de klasik görünümdeki tasarımlara kolayca uyum sağlar.

Solar Tree hibrit yapılandırma çalışmak üzere dizayn edilmiştir. Bataryası 7-10 gün arasında aralıksızçalışma kapasitesindedir. Ayrıca, bataryasının bitme durumu ortaya çıkarsa, fikstür, şebekeye bağlı enerji ile beslenerek işlevini sürdürebilir. Böylelikle sürekli bir çalışma sağlayabilirsiniz.  LED  ışık kaynakları şafak  ve  günbatımı  saatlerine  göre tanımlanan program dahilinde alacakaranlıkta yanar ve diğer modlara göre döngüsünü sürdürerek yine  belirlenen program dahilinde göre şafağa kadar yanık kalır.

Bu ürün eğer uygun şartlar sağlanırsa aldığı enerjiyi çevredeki diğer ürünlerin kullanacağı enerjiye aktarabilir.