top of page

Müzecilik

PAARLA  olarak yıllar önce müzelerin ve anlatı ortamlarının planlanması ve tasarımına yönelik pek çok disiplini bir araya getirdik ve günümüz teknolojini kullanarak tematik müze ve sergi alanlarının hayata geçirilmesini sağladık.

Bugün, fiziksel alanı iletişim ve diyalog ortamı olarak kullanmak için, her boyutta detaylar üzerinde çalışıyoruz. Kapsamlı, yaratıcı ve teknik çözümlerimiz, müşterilerimizin hedeflerini ve fikirlerini daha doğru ve güçlük ifade edebiliyoruz. Geçmiş ve mevcut projelerimiz bugünkü kültürel cazibe merkezlerinin içerik ve donananımlarına sahip olmakla birlikte kendini sürekli yenileyen bir yapıyı kuruyoruz.

 

 PAARLA projelerinde, çeşitli disiplinler arasında uyumun ve bağlantının başarı için temel teşkil ettiğini fark edersiniz.Dünyanın pek çok ülkesinde aktif olarak çalışan işine tutkulu tasarımcılar, mimarlar, sanatçılar, tarihçiler, eğitimciler, medya yapımcıları, teknoloji uzmanları, ve yazarları bir araya getiriyoruz.

 

 Kamusal alanlardaki birleştirici ve dönüştürücü deneyimler bireyler, topluluklar, şehirler ve milletler için artık her zamankinden daha önemli.

 

Bunu yaparken, her gün yenilenen teknolojiyi devam eden tasarımlarımıza uyguluyoruz. Fiziksel dekorları, mekanları, sergi alanlarını, hareketli ve sabit  heykeller ile hologram alanları projelerimizde uyum içinde kullanıyoruz. Peki bahsi geçen bu teknolojik ürünler neler? Projelerimize ne gibi katkılar ve farklılıklar sağlıyorlar kısaca bakalım.

 

Hologram Nedir?

 

Basit anlatım ile, hologram teknolojisi  bir optik illüzyondur. Ancak daha derine inildiğinde, bir lazer milinin bir görselleştirme yapmak için ayrıldığı noktada, direğin iki parçasındaki ışık dalgaları ayırt edilemez bir şekilde ilerlemektedir. Bu şekilde, başınızı hareket ettirdikçe, holografik resim, gerçek bir makalenin resmi değiştikçe benzer şekilde değişiyor gibi görünüyor. Ayrıca, 3D görüntülerin tüm hesaplara göre üç boyutlu görünmesinin  nedeni budur .

 

Hologram Nasıl çalışır?

 

Bir sahneye yansıtıcı bir cam panel yerleştirilmiş ve gizli bir kabine doğru açılı. Gizli kabin aydınlatıldığında, cam bölmeye bir görüntü yansıtır ve ardından görüntüyü izleyiciye yansıtır. Göz seviyesinde, bu görüntü ezik görünecektir. (Cam açısı yüzünden)

 

Telepresence Nedir?

 

Telepresence, bir kişinin veya başka bir şeyin ses ve video görüntüsünün yakın veya dünyanın farklı bir yerinde olabilecek başka bir konuma aktarılmasıdır. Normalde, uzayda özgürce görünen bir tam vücut video görüntüsü göndermek için kullanılır.

Hologrofik ekran Nedir?

 

Holografik Ekran , ışığı filtrelemeye ve siyah rengi gizlemeye izin veren fiziksel bir yüzeydir (sert veya esnek). Kurulum doğru olduğunda, arka planda olmayan bir nesneyi (gerçek insan, animasyonlar) görüntüleyebilir ,böylece göz onu o yüzden serbestçe yüzen bir süspansiyon halinde görecektir.

 

 

 

 

Hayvanlar doğal ortamlarında özgürce yaşarken bizimle bunu paylaşacaklar.

Ziyaretçilerin gerçek boyutlu bir hologramıyla gerçek zamanlı olarak etkileşimde olmasını sağlayabilir.

Makineler ayrıca, tarihi şahsiyetlerin eşliğinde etkileşimi mümkün kılacak teknoloji ile donatılabilir, çocuklar aile büyükleri ile bu gezileri yapabilir.

2,1 m uzunluğunda, 1,5 m genişliğinde ve 0,6 m derinliğinde sergi alanları ve standart sergileme ürünleri ile daha önce hiç görmedikleri canlı türleri görme imkanı bulurlar. Amazon Ormanlarını gezebilir veya uçsuz bucaksız denizleri, çölleri, dağları deneyimleyebilirler, otlaklarda özgürce gezen canlılara doğal ortamlarında eşlik edebilirler.

Tarihte yaşamış pek çok Türk büyüğü ve dünyaca ünlü şahsiyetlerle tanışmak ve onlardan kendilerini, tarihi olayları dinlemek hatta nasihatler almak mümkün.

İsterlerse fiziken ziyaret edemeyecek veya o an için bira araya gelemeyecek durumda olan aileleri diğer  tüm ziyaretçilerimiz gibi arkadaşları akrabaları ile farklı ülkelerden yaşayan insanlar  ya da koronavirüsle savaşmak için sosyal mesafeyi koruyan herkesi birbirine bağlayabiliyoruz".

Aile büyüklerinin gelecek nesiller için bilgi kaydetmesine imkan vererek belki bundan 100 yıl sonra bile torunlarımızın bizimle birlikte bu deneyimi paylaşmasına izin veriyor.

Kim olduklarını bilmek , vücut dillerini görmek. “Orada olmasalar bile o kişiyle gerçekten konuştuğunuzu hissetmek.” 

bottom of page